Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کافئین / Caffeine
#1
[SIZE=5]کافئین :
بسیاری از مردم از ترکیبات حاوی کافئین برای بدست آوردن سطح هوشیاری بیشتر (مثل نوشابه های انرژی زا) یا احساس انرژی بیشتر یا بهبود خلق و کارایی استفاده می کنند. ورزشکاران هم اغلب از کافئین برای بهبود کارائی ورزشی خود استفاده می کنند. کافئین هم مثل خیلی از داروها مزایایی دارد اما چنانچه بیش از اندازه مصرف گردد می تواند عوارض بدی بدنبال داشته باشد. نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه می تواند سبب بهبود موقتی تمرکز در فرد شود اما در ورزشکاران اثر واقعی کافئین روی عملکرد ورزشی هنگامی رخ می دهد که دوز کافئین خون خیلی بالا باشد که در این دوزها احتمال بروز عوارض مثل بی خوابی، اضطراب، سردرد یا احساس وحشت زیاد است.
[/SIZE]
[Image: caffeine_molecule_shirt_large-01.jpg]کافئین به هر کسی کمک نمی کند. برخی افراد به عوارض جانبی آن خیلی حساسند که این عوارض می تواند تهوع، لرزش عضلانی و سردرد باشد. استفاده از مقادیر زیاد کافئین سبب پرادراری و دفع مایعات بدن می گردد و چنانچه ورزش در هوای گرم هم انجام شود ورزشکار را در معرض کم آبی قرار می دهد.
کافئین با اثر روی سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. در گذشته فکر و عقیده بر این بود که کافئین با تحریک مصرف چربیها بجای گلیکوژن در عضله نقش مهمی در عملکرد استقامتی ورزشکار دارد که تحقیقات جدید از این عقیده حمایت نمی کند و عقیده بر این است که نقش کافئین در بهبود عملکرد به خاصیت هوشیار کنندگی و تحریک کنندگی آن بر می گردد

آیا مصرف کافئین محدودیت دارد
مصرف زیاد کافئین نه تنها می تواند ورزشکار را بیمار کند بلکه او را از رقابت ورزشی محروم هم خواهد کرد. کمیته بین المللی المپیک در لیست جدید خود 40 ماده محرک را ممنوع کرده است که در آن کافئین بیش از یک حد مجاز دوپینگ محسوب شده است.
قهوه ، چای، نوشابه های مشکی همگی حاوی کافئین هستند. از آنجا که کافئین یک ماده مصرفی در غذاها و نوشیدنی هاست کمیته ملی المپیک چنانچه سطح ادراری آن بالای 12 میکروگرم در هر سی سی باشد آنرا غیر مجاز می شمرد و سطوح کمتر آن مجاز است.
مصرف حدود 100 میلی گرم از کافئین سبب دفع ادراری حدود 5/1 میکروگرم در سی سی طی 3-2 ساعت بعد خواهد شد. بنابراین چنانچه مثلاً شما حدود 800 میلی گرم کافئین (6-5 لیوان قهوه ) مصرف کنید شما طی 2 ساعت بعد دفع ادراری بیش از حد مجاز خواهید داشت و از مسابقات اخراج خواهید شد.
پس چنانچه می خواهید از کافئین برای افزایش سطح هوشیاری و تمرکز خود استفاده کنید از دوزهای کمتر آن استفاده نمائید
Reply
#2
هر لیوان قهوه به طور متوسط 250 میلی گرم کافیین داره...
من روزهایی پا دارم 2 لیوان میزنم زمین رو گاز میگیرم....
ولی بعضی وقتا مصرف زیادش واقعا تپش قلب شدید میاره و بی خوابی...

ولی یه نکته ای برای من خیلی جالب جدای از حساسیت ،مقاومت کافیینشون بالاست انگار...

اصلا میخوام بدونم گیرایی کافیین توی هر فرد فرق دار دلیل اصلی و علمیش چیه؟؟
توی ذهنم تا وقتی که زنده م کل ابن دنیا یه رویاست، ایول
همشو میدونم از اول، همش این جا بود توی قلبم

Reply
#3
با عرض معذرت هر لیوان قهوه خیلی خیلی کمتر ازین حرفا قهوه داره ( در حد 80 میلیگرم ) مقاله اش رو گذاشته بودم مثل اینکه اینم پاک شده ...
اون یکی رو هم نمیدونم علمای فن بیان جواب این بچه کنجکاو رو بدم !
Reply
#4
E-GYM Admin, post: 4693 Wrote:با عرض معذرت هر لیوان قهوه خیلی خیلی کمتر ازین حرفا قهوه داره ( در حد 80 میلیگرم ) مقاله اش رو گذاشته بودم مثل اینکه اینم پاک شده ...
اون یکی رو هم نمیدونم علمای فن بیان جواب این بچه کنجکاو رو بدم !

اقا اشتباه لپی شد منظور من در هر لیتر بود فکرم همزمان 2 جا بود اشتباه لپی شد....

ولی جدی راجبش یه تحقیق بزن بعضی ها خیلی حساسیت دارند در حدی که 1 لیوانشم حسابی پرشون میکنه بعضی ها متوسط همون 2 الی 3 لیوان بعضی ها 2 تا فلاکس هم میزنن صبح تا شب...دیدم که میگم...
توی ذهنم تا وقتی که زنده م کل ابن دنیا یه رویاست، ایول
همشو میدونم از اول، همش این جا بود توی قلبم

Reply
#5
میدونم حساسیت به کافئین خیلی هم خطرناکه اتفاقا خیلییییییییییا این مشکل رو دارن در حدی که میتونم به جرات بگم از سه نفر که دیدم یه نفر داشته ! آره راس میگی باید برم تحقیقات مطلب جالبیه ... اکثرا گندش وقتی در میاد که طرف مثلا نیتریک اکساید خریده تو هر سروینگش 200 میل کافئین بوده و حالش خراب شده ... :anger:
Reply
#6
بله بدن با بدن در جواب دادن به مواد مختلف متفاوته مثلا من خودم اکثر دارو ها دز پایین بهم جواب نمیده مثلا اگر یه جام درد کنه هرگز با استامینوفن خوب نمیشم حتما ناپروکسن یا ترامادول باید باشه کافئینم همینه و یه چیز دیگه اینکه تو بدن مقاومت کافئینی ایجاد میشه مثلا کسی که چای زیاد مینوشه یا قهوه مصرف میکنه با مکملی که 400 میل هم کافیین داره شاید حالش خراب نشه اما فردی که اصلا کلا اهل اینا نبوده به 100میل کافیینم فیدبک منفی میده ، همین ممد سایبریا تا 4 روز پیش پمپ میخورد طپش قلب مبگرفت امروز200 کافیین خورده بود +50mg افدرین میگفت کاریش نکرده خوب این بچه عملی شده باید به دادش رسید:grimace:
Reply
#7
من که خودم زیاد رابطم با قهوه خوب نیست
ولی بعضی وقتا قبل تمرین یدونه از این کافی میکس زاغارتا میخورم
تو تمرین بالاترین سطح انرژی قدرت و تمرکز رو تجربه میکنم و همینطور عرق زیاد
فرداشم که میرم رو طرازو کلی کم کردم
Reply
#8
۵ راه برای افزایش حداکثری از مزایای کافئین


حدودا نزدیک به ۸۰% افراد بزرگسال در ایالات متحده به هر طریق ممکن ازکافیین استفاده میکنند.برای بسیاری از ما شاید مصرف کافیین که معمولا از طریق قهوه تامین میشود یک امر رایج همانند دیگر کارهای روزمره مان باشد.اما علاوه بر رفع خستگی‌ و افزایش انرژی کاربرد‌های بسیار دیگری نیز دارد.مصرف به موقع و به اندازه آن میتواند میزان عملکرد شما در باشگاه را افزایش دهد و حتی میتواند به فرایند ریکاوری شما بعد از تمرین نیز سرعت بخشد.

هنگامی که بفهمید چگونه کافیین تاثیر خود را می‌گذارد و چگونه عمل می‌کند سپس شما میتوانید بر اساس اهداف خود استراتژی‌های لازم برای بهره حداکثری از این ماده را داشته باشید.در زیر ۵ مورد درباره کافیین را برای شما بیان خواهیم کرد که شما باید از آنها آگاهی‌ داشته باشید و نحوه استفاده موثر آن را دریابید.۱)کافیین میتواند در باشگاه باعث شود که شما تکرار‌های بیشتری را انجام دهید

مصرف کافیین قبل از تمرین تنها به این دلیل نمی‌باشد که شما را کمی‌ شاداب تر کند بلکه در واقع کافیین میتواند باعث مهار گیرنده‌هایی در بدن شود که باعث ایجاد خستگی‌ هستند.به عبارتی این موضوع یعنی‌ اینکه شما میتوانید تعداد تکرار‌ها و ‌ست‌های بیشتری را انجام دهید که نتیجه آن یک تمرین با حجم بیشتر می‌باشد.

در یک تحقیق که در سال ۲۰۱۲ انجام شد مشخص شد که مصرف ۱۸۰ میلی‌ گرم کافیین ۶۰ دقیقه قبل از تمرین میتواند به شکل قابل توجهی‌ باعث افزایش میزان تکرار‌ها در حرکات پرس سینه، ددلیفت، اسکات و زیربغل هالتر خم شود.مکملها.آی آر همچنین افرادی که ازکافیین در این آزمایش استفاده کرده بودند علیرغم تمرین بیشتر فشار کمتری را روی بدن خود احساس کردند.کافئین همچنین مشاهده شده است که میتواند باعث بهبود حداکثری قدرت پایین تنه شود که این موضوع همچنین در دوندگی‌ها نیز میتواند بسیار کمک کننده باشد.

[Image: s7mv_1.jpg]

اگر قصد استفاده از کافئین به منظور خواص ضد خستگی‌ آن را دارید به شما توصیه می‌کنیم که در مورد میزان مصرف آن کمی‌ استراتژی به خرج دهید.در واقع شما هرچقدر نسبت به مصرف کافئین اعتیاد پیدا کنید اثرات آن نیز به احتمال زیاد کاهش پیدا می‌کند.کافئین مورد استفاده در قبل از هر تمرین را ذخیره کنید و تنها زمانی‌ از آن استفاده کنید که واقعا میدانید تمرین شما بسیار سنگین خواهد بود یا می‌خواهید جلسه رکورد گیری داشته باشید.۲) کافئین میتواند در طول تمرین شما را متمرکز حفظ کند

کسانی‌ که به طور منظم در صبحگاه قهوه مصرف میکنند بهتر از همه می‌دانند که بهترین راه رفع کسالت در صبح مصرف یک یا دو فنجان قهوه می‌باشد.زیرا کافئین که یک محرک طبیعی می‌باشد میتواند باعث کاهش مقدار انتقال دهنده‌های عصبی نظیر دوپامین و سروتونین شوند که عامل ایجاد خستگی‌ و کسالت هستند شود. مکملها.آی آر کافئین نه تنها باعث میشود که شما از رختخواب خود بلند شوید و خود را برای تمرین آماده کنید بلکه میتواند در طول تمرین نیز همچنان تمرکز شما را بالا حفظ کند.

در یک تحقیق صورت گرفته مشخص شد که مصرف کافئین قبل از تمرینات سنگین و پر فشار میتواند باعث شود که شما در مدت زمان بیشتری بتوانید پر فشار تمرین کنید و در عین حال تمرکز خود را نیز حفظ کنید.این مزیت مخصوصا در افرادی که از کمبود خواب رنج می‌بردند بیشتر توانست خود را نمایان کند.

مصرف کافئین همچنین میتواند باعث بهبود واکنش‌های شما شود که این موضوع در ورزش‌هایی که نیازمند تصمیم گیری سریع نظیر فوتبال و بسکتبال میتواند بسیار کمک کننده باشد.البته مصرف بیش از حد کافئین نیز میتواند تاثیرات منفی‌ روی شما بگذارد.بهترین راه برای دریافت حداکثر مزایای کافئین این است که حدود ۶۰ دقیقه قبل از تمرین نهایتا ۳۰۰ میلی‌ گرم از آن را مصرف نمایید.همچنین بسیار مهم می‌باشد که شما زمان‌هایی از کافئین استفاده کنید که بیشترین نیاز را به آن دارید.یا صبح زود یا قبل از تمرین.۳) کافئین میتواند از میزان خستگی‌ عضلات در بعد از تمرین بکاهد

در اینجا باید چیزی بگوئیم که به احتمال زیاد آن را نشنیده اید.مصرف کافئین قبل از تمرین میتواند از میزان خستگی‌ عضلانی بعد از تمرین بکاهد.در یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۳ مشخص شد که افرادی که در قبل از تمرین خود از کافئین مصرف کرده‌اند به شکل قابل توجهی باعث کاهش میزان خستگی‌ و گرفتگی عضلات در بعد از تمرین شده است حتی با این وجود که آنها در طول تمرین تعداد تکرار‌های بیشتری را در مجموع توانسته بودند انجام دهند.

باور بر این است که کافئین میتواند باعث کاهش سطح فعالیت آدنوزین (ماده ای مرتبط با ایجاد خستگی‌ بدن که حین انجام تمرینات پر فشار سطح آن افزایش می‌یابد) شود.کاهش درد و خستگی‌ در روز‌های بعد از تمرین میتواند منجر به این شود که شما زودتر ریکاوری خود را انجام دهید و در نتیجه میتوانید در طول هفته با تعداد جلسات بیشتری تمرینات خود را ادامه دهید که این مورد نیز در طول زمان باعث خواهد شد که رشد عضلات شما افزایش پیدا کند.

[Image: krio_2.jpg]۴) کافئین به سوخت رسانی به بدن در بعد از تمرین کمک می‌کند

اکنون به خوبی‌ برای شما مشخص شده است که مصرف کافئین قبل از تمرین میتواند باعث افزایش عملکرد شما شود اما مصرف آن در بعد از تمرین نیز میتواند باعث شود که سرعت سوخت رسانی مجدد به عضلات با سرعت بیشتری انجام شود.در یک تحقیق مشخص شد که افرادی که در بعد از تمرین خود همراه کربوهیدرات کافئین نیز مصرف میکنند میتوانند با سرعت بیشتری به بازتولید ذخایر کربوهیدرات خود نسبت به افرادی که تنها از کربوهیدرات مصرف میکنند بپردازند.در حقیقت افرادی که کربوهیدرات و کافئین را همراه هم مصرف کرده بودند ذخایر کربوهیدرات آنها ۶۶% بیشتر از افرادی که تنها از کربوهیدرات مصرف کرده بودند بود.این یعنی‌ اینکه شما ۶۶% سوخت بیشتر برای انجام تمرین بعدی خواهید داشت.۵) کافئین میتواند باعث سرعت بخشیدن به چربی‌ سوزی شود

تحقیقات زیادی روی خاصیت اکسیداسیون چربی‌‌ها (توانایی بدن برای تجزیه چربی‌‌های ذخیره شده بدن به انرژی قابل استفاده) صورت گرفته است که همه آنها نیز به نتایج مثبتی دست یافته‌اند.کافئین باعث تحریک سیستم عصبی شده و باعث افزایش سطح هورمون اپینفرین میشود.هر دوی این فرایند‌ها میتوانند سیگنال‌هایی را مبنی بر تجزیه چربی‌‌ها ارسال کنند.گرچه این اعمال خود به تنهایی باعث چربی‌ سوزی قابل توجهی‌ نمی‌شود ولی‌ اگر همراه یک برنامه غذائی مناسب و یک برنامه تمرینی کارامد باشد میتواند تمام چربی‌‌های اضافه بدن شما را از بین ببرد و باعث بهبود شکل فیزیک بدنی شما شود.

کافئین همچنین نشان داده است که میتواند باعث افزایش کالری سوزی در زمان استراحت شود به طوری که این عمل تا سه ساعت بعد از جذب آن در بدن ادامه خواهد داشت.مکملها.آی آر البته این موضوع به شما این اجازه را نمیدهد که هر آنچه را دوست دارید مصرف کنید.سوزاندن ۲۰۰-۳۰۰ کالری بیشتر در روز با گذر زمان میتواند باعث چربی‌ سوزی قابل توجهی‌ در شما شود.

[Image: 1apk_3.jpg]چگونه مزایای کافئین را به حداکثر برسانیم

اما چگونه باید از کراتین استفاده کنیم که بتوانیم از حداکثر مزایای آن بهره ببریم؟ پیشنهادات کنونی بیان میدارند که برای افزایش عملکرد تمرینی فرد ورزشکار باید به ازای هر پوند از وزن بدن خود ۱-۲ میلی‌گرم در حدود ۳۰-۶۰ دقیقه قبل از تمرین مصرف کند اما این میزان در روز هیچگاه نباید از ۴۰۰ میلی‌ گرم تجاوز کند.زیرا بدن هر فردی نسبت به کافئین یک واکنشی را نشان میدهد پس بهتر است که ابتدا از دوز‌های پایین شروع کنید و با گذر زمان میزان دوز مصرفی خود را افزایش دهید.

بدن شما میتواند در مقابل دریافت کافئین مقاومت پیدا کند پس بهتر است از آن به صورت دوره ای استفاده کنید به این صورت که بعد از ۴-۶ هفته مصرف آن را قطع کنید.همچنین باید ذکر کنیم که گرچه قهوه در اول صبح ممکن است شما را هوشیار کند اما اگر هدف شما ارتقا سطح تمرینات خود می‌باشد به شما توصیه می‌کنیم که از انواع خالص کافئین نظیر کافئین آنهیدروس استفاده کنید و همچنین از مصرف نوشیدنی‌‌های انرژی زا دارای شکر زیاد خودداری کنید.مترجم : حسام رضائی

منبع : مکمل ها
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)