Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افدرین
#1
افدرین

موارد مصرف: افدرین برای درمان علامتی[SIZE=3]
آسم نایژه ای و انسداد برگشت پذیرراههای تنفسی ، رفع احتقان بینی یا محرک سیستم عصبی مرکزی مصرف میشود.

مکانیسم اثر: افدرین یک مقلد سمپاتیک است که به طور مستقیم و غیرمستقیم برگیرنده های آلفا و بتا آدرنرژیک اثرمی کند. این دارو باتحریک گیرنده های بتادو آدرنرژیک ، عضلات صاف نایژه را شل میکند و با برطرف نمودن اسپاسم خفیف نایژه ، ظرفیت حیاتی را افزایش می دهد و عمل تهویه را بهبود می بخشد.

فارماکوکینتیک : متابولیسم دارو کبدی است و پس از تزریق عضلانی یا زیرجلدی به سرعت جذب می شود. دفع دارو کلیوی است . اثر دارو 20ـ10 دقیقه پس از تزریق داخل عضلانی شروع و 60ـ30 دقیقه پس از تجویز 50 ـ 25 میلی گرم باقی میماند.

هشدارها:
1 ـ در صورت وجود بیماریهای قلبی ـ عروقی شامل آنژین صدری ، آریتمی قلبی ، نارسایی عروق کرونر، پرکاری تیروئید، دیابت ، بیماری ایسکمی قلبی ،افزایش فشارخون ، نقص عملکرد کلیوی باید بااحتیاط مصرف شود.
2 ـ این دارو در مقایسه با به محرکهای گیرنده بتادوآدرنرژیک عوارض جانبی بیشتری دارد و به دلیل بروز آریتمی وسایر عوارض جانبی ، کمتر مناسب است .از این رو، حتی الامکان باید از مصرف این دارو خودداری گردد.

3 ـ در صورت وجود هیپرتروفی پروستات مصرف دارو ممکن است باعث احتباس حاد ادرار شود.

4 ـ تداخل دارو با مهارکننده های منوآمین اکسید از نظر بالینی اهمیت فراوان دارد.

عوارض جانبی : تاکی کاردی ، اضطراب ،آریتمی ، زبان خشک شده ، بیقراری وبی خوابی از عوارض شایع افدرین می باشند.

تداخل های داروئی : مصرف همزمان کلروفرم ، یا هالوتان با افدرین ممکن است خطر آریتمی شدید بطنی را به ویژه دربیماران دارای سابقه بیماری قلبی افزایش دهد. مصرف همزمان این دارو بامسددهای بتاممکن است با اثرگشادکنندگی برونش افدرین مقابله نماید.مصرف همزمان افدرین با مسددهای بتاممکن است باخطر افزایش فشارخون وبرادیکاری شدید بااحتمال ایست قلب همراه باشد. مصرف همزمان افدرین بامهار کننده های منوآمینواکسیداز ممکن است اثرات تحریک قلبی ـ عروقی افدرین را در نتیجه آزادشدن کاتکولامین ها طولانی وتشدید نماید. مصرف همزمان این دارو باگلیکوزیدهای دیژیتال ممکن است خطرآریتمی قلبی را افزایش دهد.

نکات قابل توصیه :

1 ـ برای به حداقل رسانیدن احتمال بی خوابی ، دارو چندین ساعت قبل از خواب مصرف شود.
2 ـ در صورت سابقه حساسیت نسبت به مقلدهای سمپاتیک یا وجود بیماریهای قلبی ـ عروقی این دارو بااحتیاط مصرف شود.
3 ـ مصرف همزمان دارو با مسدددهای بتاآدرنرژیک ، کدئین ، گلیکوزیدهای دیژیتال ، مهارکننده های منوآمینواکسیدازو داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای بایدبا احتیاط صورت پذیرد.

مقدار مصرف :

بزرگسالان : مقدار 25ـ 12/5 میلیگرم از دارو به صورت داخل عضلانی ، داخل وریدی یا زیرجلدی تزریق می شود ومقادیر بعدی برحسب پاسخ بیمار تنظیم می شود. حداکثر مقدار مصرف دارو 150میلیگرم در هر 24 ساعت می باشد.
کودکان: mg/kg 3 یا mg/m2 100 سطح بدن به صورت داخل وریدی یا زیرجلدی درروز، در 6ـ4 مقدار منقسم تجویز می شود.

قرص های چربی سوز اغلب دارای کافئین و افدرین هستند و براساس این دو ماده باعث افزایش مصرف کالری می شوند.

افدرین (EPHEDRINE) باعث انبساط (باز شدن) ریه ها می شود و بعنوان دارو در بیماری آسم و سرماخوردگی تجویز می شود. این ماده باعث افزایش اکسیژن رسانی به خون می شود. هنگامی که مقدار اکسیژن در خون بیشتر باشد، انرژی بیشتری در سلول ها تولید می شود ، یعنی انرژی بیشتری می سوزد.

همچنین ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد و باعث گرم شدن بدن در حین ورزش می شود. باعث کاهش اشتها می شود و مانند یک دیورتیک عمل می کند ، یعنی باعث افزایش دفع ادرار می شود.

اگر شما آسپرین یا یک نوع داروی قلبی یا نوع دیگری از داروی ضد آسم (غیر از افدرین) را مصرف می کنید، یا اینکه نسبت به کافئین حساسیت دارید، نباید از قرص های چربی سوز استفاده کنید، زیرا باعث نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل شدن تنفس و بروز حملات دردناک می شود.

کافئین به همراه افدرین باعث افزایش تولید گرما در بدن می شوند. تحقیقات نشان داده اضافه کردن آسپرین به مواد حاوی کافیئن و افدرین، تولید گرما را بیشتر می کند. هنگامی که دمای قسمت مرکزی بدن افزایش یابد، شما به طور خودکار انرژی بیشتری می سوزانید.

داروهای چربی سوز به علت کاهش سریع وزن، خیلی استفاده می شوند ، ولی باید بگویم که بعضی افراد به این داروها خوب پاسخ نمی دهند. اگر شما آسپرین یا یک نوع داروی قلبی یا نوع دیگری از داروی ضد آسم (غیر از افدرین) را مصرف می کنید، یا اینکه نسبت به کافئین حساسیت دارید، نباید از قرص های چربی سوز استفاده کنید، زیرا باعث نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل شدن تنفس و بروز حملات دردناک می شود.

پس در مصرف اینگونه داروها احتیاط کنید و از مصرف بی رویه و خودسرانه آنها اجتناب کنید و تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه این داروها را مصرف کنید.
[/SIZE]
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)